# #

Genç Bankkart

Genel Bilgiler

Genç Bankkart’a nasıl başvurabilirim?

KYK’dan burs veya öğrenim kredisi alıyorsan GENC BANKKART yazıp 4747’ye SMS göndererek veya 444 00 00 - 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak başvurabilir ya da en yakın Şubemize gelerek yeni kartını anında teslim alabilirsin.

Halen kullandığım Genç Bankkart’ın kredi kartı özelliği yok. Ne yapmam gerekiyor?

Mevcut kartını 2015 yılından önce teslim aldıysan, en yakın Şubemizden kredi kartı özellikli yeni Genç Bankkart başvurusunda bulunabilir, kartını hemen teslim alabilirsin. Başvurun onaylanırsa Genç Bankkart’ın tüm özelliklerine ilave olarak yeni kartını kredi kartı olarak da kullanabileceksin.

Genç Bankkart’ımı alışverişlerde kullanabilir miyim?

Yurt içinde ve yurt dışında tüm alışveriş noktalarında, yalnızca kart şifreni kullanarak güvenle alışveriş yapabilirsin. Kredi kartı özelliğinin açılması halinde kartını alışverişlerde hem banka kartı hem de kredi kartı olarak kullanabileceksin.

İşlemi kredi kartı özelliğiyle mi yoksa banka kartı ile mi yapacağımı nasıl seçeceğim?

ATM ve POS işlemlerinde karşına özel bir menü çıkacak ve bu menüden kartın hangi özelliğiyle işlem yapmak istediğini kolaylıkla seçebileceksin.

Genç Bankkart’ımı internet alışverişlerinde kullanabilir miyim?

Kartın ön yüzündeki numara ile banka kartını, arka yüzündeki numara ile kredi kartı özelliğini kullanarak internet üzerinden alışveriş yapabilirsin.

Genç Bankkart’ımla temassız alışveriş yapabilir miyim?

Genç Bankkart’ının kredi kartı özelliği açık değilse 50 TL ve altındaki alışverişlerini şifre girmeden sadece kartını okutarak hızla yapabilirsin. Bu durumda kartına para yüklemeyi unutma.
Kartının kredi kartı özelliği açıksa temassız işlemlerini karta para yüklemene gerek kalmadan kredi kartı limitinden gerçekleştirebilirsin.

Genç Bankkart’ım kayboldu/çalındı, ne yapmalıyım?

Kayıp, çalıntı gibi istenmeyen bir durum yaşadığında 444 00 00 - 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak kartını iptal ettirebilirsin. Yeni Genç Bankkart’ın en kısa sürede sana en yakın Şubemize gönderilecektir.

 

Harçlık Avans

Harçlık Avans nedir?

Harçlık Avans, KYK’dan burs/öğrenim kredisi alan üniversite öğrencilerinin Genç Bankkart’larına tanımlanan, hesabında para bulunmasa bile aylık 350 TL’ye kadar sadece alışverişlerde kullanabileceği faizsiz/masrafsız1 bir alışveriş limitidir.
Bu limit, Genç Bankkart’ın bağlı olduğu vadesiz mevduat hesabında para kalmadığında devreye girerek sana 350 TL’ye kadar alışveriş imkanı sağlar. Harçlık Avans’tan harcadığın tutar, KYK burs/öğrenim kredinden otomatik olarak tahsil edilir.

1Üniversite öğrencileri, KYK’dan burs/öğrenim kredisi aldıkları müddetçe Harçlık Avans’ı faizsiz ve masrafsız kullanabilecektir.
Harçlık Avans’ımı ATM’den nakit olarak çekebilir miyim?

Hayır, Harçlık Avans’ı sadece alışverişlerde kullanılabilirsin.

KYK’dan burs/öğrenim kredisi alıyorum fakat Genç Bankkart’ım yok, Harçlık Avans’a başvurabilir miyim?

Harçlık Avans sadece Genç Bankkart ile kullanılabilmektedir. KYK’dan burs/öğrenim kredisi alıyorsan ve Genç Bankkart’ın yoksa Şubelerimizden, 444 00 00 - 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’nden veya GENC BANKKART yazıp 4747’ye SMS göndererek Genç Bankkart başvurusunda bulunabilirsin. Genç Bankkart’ını Şubemizden teslim alırken kartına Harçlık Avans tanımını da yaptırabilirsin

KYK’dan burs/öğrenim kredisi alıyorum, Genç Bankkart’ım var ancak Harçlık Avans'ım yok. Nasıl tanımlatabilirim?

Sana en yakın şubeye gelerek Harçlık Avans başvurusu yapabilirsin.

Harçlık Avans’ımdan ne kadar harcadığımı, ne kadar limitim kaldığını nasıl öğrenebilirim?

Harçlık Avans bakiyeni ve kalan limitini ATM’lerimizden, 444 00 00 - 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’nden ve HARCLIK AVANS BAKIYE yazıp 4747’ye SMS göndererek kolaylıkla öğrenebilirsin.

Mezun olduktan sonra Genç Bankkart’ımı / Harçlık Avans’ımı kullanmaya devam edebilir miyim?

Mezun olduktan sonra Harçlık Avans’ın burs/öğrenim kredisi ödemen kesildiği için kullanıma kapatılacaktır. Bununla birlikte Genç Bankkart’ını diğer işlemlerde kullanmaya devam edebilirsin.

 

Kredi Kartı Özelliği

Kredi kartı özelliğine başvuru için hangi belgeler gerekli?

Bu kart KYK’dan burs/öğrenim kredisi ödemesi alan öğrencilere özel olduğundan ek bir belge koşulu aranmadan başvuruda bulunabileceksin. Tek yapman gereken en yakın Şubemize başvurarak gerekli belgeleri tamamlamak ve anında teslim alacağın yeni kartının kredi kartı özelliğini açtırmak.
Genç Bankkart’ını 2015 yılından önce teslim aldıysan, yine en yakın Şubemize gelerek kredi kartı özellikli yeni Genç Bankkart başvurusunda bulunabilir, kartını hemen teslim alabilirsin.

Kredi kartı özelliği başvurusu sonrası yeni kartı beklemem gerekiyor mu?

Hayır, başvuru anında kredi kartı özellikli Genç Bankkart’ın yoksa yeni kartın sana hemen teslim edilecek. Kredi kartı özelliği başvurun onaylandığı takdirde tekrar Şubemize gelmene gerek kalmadan Bankamız ATM’sinde öncelikle banka kartın ile şifreli bir işlem gerçekleştirmen, sonra kartını ATM’ye tekrar takarak görüntülenen menüden kredi kartını seçmen gerekiyor. Böylece kartının kredi kartı özelliği açılacak.

Aynı anda hem Harçlık Avans hem de kredi kartı özelliğine sahip olabilecek miyim?

Evet. Hem banka kartına tanımlanan Harçlık Avansı’nı alışverişlerde kullanabilecek, hem de kredi kartı özelliği başvurun onaylanırsa Maximum’un tüm avantajlarından faydalanabileceksin.

Harçlık Avans’ımı kullanmak için POS menüsünde hangi özelliği seçmem gerekiyor?

ATM ve POS işlemlerinde karşına çıkacak menüden banka kartı özelliğini seçerek Harçlık Avans’ını kullanabilirsin. Bu menüden kredi kartı özelliğini seçmen halinde yalnızca kredi kartı limitinden işlem yapabilirsin.

Kredi kartı özelliğinin limiti nedir?

Kart limiti başvuru sonucuna göre belirlenecektir.

Kart ücreti var mı?

Bu kartın mevcut Genç Bankkart’ında olduğu gibi kart ücreti yoktur. Kredi kartı özelliğinin de herhangi bir ücreti bulunmamaktadır.

Kredi kartı ekstre bilgilerimi nasıl öğrenebilirim?

Kredi kartı özelliğiyle yaptığın harcamalara ilişkin ekstre e-posta adresine, borç tutarı ise SMS ile cep telefonuna gönderilecek. Ekstre bilgilerini ayrıca İnternet Şubesi, 444 00 00 - 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi ve ATM’lerimizden öğrenebilirsin.

Kredi kartı özelliğinin son ödeme tarihi ne olacak?

Kartının kredi kartı özelliğinin son ödeme tarihi her ay KYK’dan burs/öğrenim kredisi alma tarihinden sonraya gelecek şekilde otomatik olarak ayarlandı.

 

Karta Para Yükleme

Karta para yükleme ne demek?

“Karta Para Yükleme” vadesiz mevduat hesabından veya nakit olarak ATM’lerimiz aracılığı ile kart üzerindeki elektronik cüzdana (çipe) yapılan yükleme işlemini ifade eder.

Genç Bankkart’ıma ATM’den para yükledim, bu parayı nerede kullanabilirim?

Genç Bankkart’ının kredi kartı özelliği açılmadıysa yapacağın 50 TL ve altındaki alışveriş işlemlerini banka kartı özelliğini kullanarak ve şifre girmeden temassız olarak gerçekleştirebilirsin.
Ayrıca, yapacağın temaslı işlemlerde vadesiz hesabındaki para yeterli olmadığında karta yüklediğin para ile işlemi gerçekleştirebilirsin.

Genç Bankkart’ıma yüklemiş olduğum parayı hesabıma nasıl aktarabilirim?

ATM’lerimizde bulunan “Karttan Hesaba İade” fonksiyonunu kullanarak Genç Bankkart’ına yüklediğin parayı vadesiz hesabına aktarabilirsin.

Genç Bankkart’ıma en fazla ne kadar para yükleyebilirim?

Genç Bankkart’ının elektronik cüzdanında en fazla 100 TL bulundurabilirsin. Dilersen bu limiti ATM’de “Kart Limiti Güncelleme” fonksiyonunu kullanarak azaltabilirsin.

Genç Bankkart’ımda temassız işlemlerde kullanmak için sürekli olarak bir tutar bulunmasını istiyorum, ne yapmalıyım?

ATM’den “Talimat İşlemleri” fonksiyonunu seçerek Genç Bankkart’ına otomatik yükleme talimatı verebilirsin. Böylece kart bakiyen, belirlemiş olduğun limitin altına indiğinde vadesiz hesabında bakiye bulunması durumunda kartınla yapacağın ilk temaslı işleminde kartındaki bakiye kart limitine güncellenecektir. Kartının kredi kartı özelliği açıldıysa temassız işlemleri yalnızca kredi kartı limitinden gerçekleştirebilirsin.

Genç Bankkart’ımda otomatik yükleme talimatım var, nasıl iptal edebilirim?

ATM’lerimizde bulunan “Talimat İşlemleri” menüsünden kartına tanımlı otomatik yükleme talimatını iptal edebilirsin.

Genç Bankkart’ımda bulunan parayı nakit olarak çekmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Genç Bankkart’ına daha önceden yüklemiş olduğun tutarı ATM’lerimizi kullanarak hesabına aktarabilir ve kolaylıkla çekebilirsin.

Elektronik cüzdanında para bulunan Genç Bankkart’ım kayboldu/çalındı. Ne yapmalıyım?

E-cüzdanında para bulunan bir Genç Bankkart’ın kaybolması/çalınması normal bir cüzdanın kaybolması/çalınmasından farksızdır. E-cüzdan üzerindeki para şifre ile korunmadığından, kayıp/çalıntı durumunda nakden iade ya da yeni bir karta bakiye transferi yapılması mümkün değildir. Ancak, Bankamıza kaybolduğunu/çalındığını beyan ettiğin kartın herhangi bir Banka ATM veya POS’unda kullanılmaya çalışılması durumunda kart üzerindeki bakiye yeni aldığın Genç Bankkart’a otomatik olarak aktarılacaktır.

​​
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​