# #

Genç Bankkart

Genel Bilgiler

Genç Bankkart’a nasıl başvurabilirim?

KYK’dan burs veya öğrenim kredisi alıyorsan GENC BANKKART yazıp 4747’ye SMS göndererek veya 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak başvurabilir ya da en yakın Şubemize gelerek yeni kartını anında teslim alabilirsin.

Genç Bankkart şifremi nasıl oluşturabilirim?

Alışveriş ve ATM işlemlerinde kullanabileceğiniz Temassız Bankkart’ınızın şifresini; kartınızı teslim aldıktan sonra ATM’lerimizden/İnternet Şube’mizden veya 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca, SIFRE yazıp aralarında boşluk “Kartınızın son 6 hanesi, Doğum Yeriniz, kartınızın arkasındaki 3 haneli güvenlik kodu”  bilgilerinizi ekleyip 4757’e SMS göndererek de şifre alabilirsiniz. Doğum yeriniz Türkçe karakter içeriyorsa; SMS iletirken büyük, küçük harf farketmeksizin Türkçe karakter kullanılarak yazılmalıdır (İZMİR, IĞDIR, Çanakkale vb. gibi).  SMS gönderdiğiniz telefonun mutlaka sistemimize yalnızca sizin adınıza kayıtlı olması gerekmektedir. Örnek SMS metni: SIFRE 123456 MUĞLA 123 veya SIFRE 123456 Muğla 123.

Genç Bankkart şifremi unutursam ne yapmalıyım?

Temassız Bankkart şifrenizi unutmanız halinde; İnternet Şube’mizden veya 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Halen kullandığım Genç Bankkart’ın kredi kartı özelliği yok. Ne yapmam gerekiyor?

Mevcut kartını 2015 yılından önce teslim aldıysan, en yakın Şubemizden kredi kartı özellikli yeni Genç Bankkart başvurusunda bulunabilir, kartını hemen teslim alabilirsin. Başvurun onaylanırsa Genç Bankkart’ın tüm özelliklerine ilave olarak yeni kartını kredi kartı olarak da kullanabileceksin.

Genç Bankkart’ımı alışverişlerde kullanabilir miyim?

Yurt içinde ve yurt dışında tüm alışveriş noktalarında, yalnızca kart şifreni kullanarak güvenle alışveriş yapabilirsin. Kredi kartı özelliğinin açılması halinde kartını alışverişlerde hem banka kartı hem de kredi kartı olarak kullanabileceksin.

İşlemi kredi kartı özelliğiyle mi yoksa banka kartı ile mi yapacağımı nasıl seçeceğim?

ATM ve POS işlemlerinde karşına özel bir menü çıkacak ve bu menüden kartın hangi özelliğiyle işlem yapmak istediğini kolaylıkla seçebileceksin. Bunun için seçimini ödeme sırasında mağaza yetkilisine belirtmeyi unutma!

Genç Bankkart’ımı internet alışverişlerinde kullanabilir miyim?

Kartın ön yüzündeki numara ile banka kartını, arka yüzündeki numara ile kredi kartı özelliğini kullanarak internet üzerinden alışveriş yapabilirsin.

Banka kartı ile gerçekleştireceğin internet alışverişlerinde işlemin 3 boyutlu güvenlik sistemi (3D Secure) ile gerçekleştirilmesi gerekir, 3 boyutlu güvenlik sistemi ile gerçekleştirilmeyen işlemler onaylanmaz.

3 Boyutlu Güvenlik Sistemi, Bankalararası Kart Merkezi, Visa ve MasterCard tarafından desteklenen, internet üzerinden gerçekleştireceğiniz alışverişlerinizi daha güvenli yapmanızı sağlayan, cep telefonunuza gelen şifre ile alışveriş işleminizi tamamladığınız onay yapısıdır.

Detaylı bilgilendirme için: İnternette Güvenli Alışveriş

Genç Bankkart’ımla temassız alışveriş yapabilir miyim?

Genç Bankkart’ının kredi kartı özelliği açık değilse 50 TL ve altındaki alışverişlerini şifre girmeden sadece kartını okutarak hızla yapabilirsin. Bu durumda kartına para yüklemeyi unutma.
Kartının kredi kartı özelliği açıksa temassız işlemlerini karta para yüklemene gerek kalmadan kredi kartı limitinden gerçekleştirebilirsin.

Genç Bankkart’ım kayboldu/çalındı, ne yapmalıyım?

Kayıp, çalıntı gibi istenmeyen bir durum yaşandığında 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak ya da İnternet Şubesinden eski kartını kapatarak yenisini talep edebilirsin. Yeni Genç Bankkart’ın kısa sürede sana en yakın Şubemize gönderilecektir.

 

Harçlık Avans

Harçlık Avans nedir?

Harçlık Avans, KYK’dan burs/öğrenim kredisi alan üniversite öğrencilerinin Genç Bankkart’larına tanımlanan, hesabında para bulunmasa bile aylık 375 TL’ye kadar sadece alışverişlerde kullanabileceği faizsiz/masrafsız bir alışveriş limitidir.

Bu limit, Genç Bankkart’ın bağlı olduğu vadesiz mevduat hesabında para kalmadığında devreye girerek sana 375 TL’ye kadar alışveriş imkânı sağlar. Harçlık Avans’tan harcadığın tutar, KYK burs/öğrenim kredinden otomatik olarak tahsil edilir.

KYK burs/öğrenim kredilerine yönelik detaylı bilgi için: KYK – Sıkça Sorulan Sorular

Harçlık Avans’ımı ATM’den nakit olarak çekebilir miyim?

Hayır, Harçlık Avans’ı sadece alışverişlerde kullanılabilirsin.

KYK’dan burs/öğrenim kredisi alıyorum fakat Genç Bankkart’ım yok, Harçlık Avans’a başvurabilir miyim?

Harçlık Avans sadece Genç Bankkart ile kullanılabilmektedir. KYK’dan burs/öğrenim kredisi alıyorsan ve Genç Bankkart’ın yoksa Şubelerimizden, 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’nden veya GENC BANKKART yazıp 4747’ye SMS göndererek Genç Bankkart başvurusunda bulunabilirsin. Genç Bankkart’ını Şubemizden teslim alırken kartına Harçlık Avans tanımını da yaptırabilirsin.

KYK’dan burs/öğrenim kredisi alıyorum, Genç Bankkart’ım var ancak Harçlık Avans'ım yok. Nasıl tanımlatabilirim?

Sana en yakın şubemize gelerek Harçlık Avans başvurusu yapabilirsin.

Harçlık Avans’ımdan ne kadar harcadığımı, ne kadar limitim kaldığını nasıl öğrenebilirim? Harçlık Avans’tan yaptığım harcamaları nereden izleyebilirim?

Harçlık Avans bakiyeni ve kalan limitini ATM’lerimizden, 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’nden veya HARCLIK AVANS BAKIYE yazıp 4747’ye SMS göndererek kolaylıkla öğrenebilirsin.

Harçlık Avans’tan yaptığın harcamaları İnternet Şubemizde Bankkartlarım menüsüne girdiğinde Kart Haraketleri İzleme butonuyla açılan ekrandan Genç Bankkart’ını seçerek görebilirsin.

Mezun olduktan sonra Genç Bankkart’ımı / Harçlık Avans’ımı kullanmaya devam edebilir miyim?

Mezun olduktan sonra Harçlık Avans’ın burs/öğrenim kredisi ödemen kesildiği için kullanıma kapatılacaktır.

Genç Bankkart’ının Banka Kartı özelliğini alışveriş ve diğer bankacılık işlemlerinde, Kredi Kartı özelliğini daha önce açtırdıysan, alışverişlerinde ve kredi kartı ile yapılabilecek diğer işlemlerde, mezun olduktan sonra da kullanmaya devam edebilirsin.

Harçlık Avans limitim kapatılmış. Nedenini öğrenebilir miyim?

Harçlık Avans limitin aşağıdaki birkaç sebepten kapatılmış olabilir.

Detaylı bilgi almak için 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayabilir ya da en yakın şubemize başvurabilirsin.

 

Kredi Kartı Özelliği

Kredi kartı özelliğine başvuru için hangi belgeler gerekli?

Bu kart KYK’dan burs/öğrenim kredisi ödemesi alan öğrencilere özel olduğundan ek bir belge koşulu aranmadan başvuruda bulunabileceksin. Tek yapman gereken en yakın Şubemize başvurarak gerekli belgeleri tamamlamak ve anında teslim alacağın yeni kartının kredi kartı özelliğini açtırmak.
Genç Bankkart’ını 2015 yılından önce teslim aldıysan, yine en yakın Şubemize gelerek kredi kartı özellikli yeni Genç Bankkart başvurusunda bulunabilir, kartını hemen teslim alabilirsin.

Kredi kartı özelliği başvurusu sonrası yeni kartı beklemem gerekiyor mu?

Hayır, başvuru anında kredi kartı özellikli Genç Bankkart’ın yoksa yeni kartın sana hemen teslim edilecek. Kredi kartı özelliği başvurun onaylandığı takdirde tekrar Şubemize gelmene gerek kalmadan Bankamız ATM’sinde öncelikle banka kartın ile şifreli bir işlem gerçekleştirmen, sonra kartını ATM’ye tekrar takarak görüntülenen menüden kredi kartını seçmen gerekiyor. Böylece kartının kredi kartı özelliği açılacak.

Aynı anda hem Harçlık Avans hem de kredi kartı özelliğine sahip olabilecek miyim?

Evet. Hem banka kartına tanımlanan Harçlık Avansı’nı alışverişlerde kullanabilecek, hem de kredi kartı özelliği başvurun onaylanırsa Maximum’un tüm avantajlarından faydalanabileceksin.

Harçlık Avans’ımı kullanmak için POS menüsünde hangi özelliği seçmem gerekiyor?

ATM ve POS işlemlerinde karşına çıkacak menüden banka kartı özelliğini seçerek Harçlık Avans’ını kullanabilirsin. Bu menüden kredi kartı özelliğini seçmen halinde yalnızca kredi kartı limitinden işlem yapabilirsin. Bunun için seçimini ödeme sırasında mağaza yetkilisine belirtmeyi unutma!

Kredi kartı özelliğinin limiti nedir?

Kart limiti başvuru sonucuna göre belirlenecektir.

Kart ücreti var mı?

Bu kart için istenen herhangi bir kart ücreti yoktur.

Kredi kartı ekstre bilgilerimi nasıl öğrenebilirim?

Kredi kartı özelliğiyle yaptığın harcamalara ilişkin ekstre e-posta adresine, borç tutarı ise SMS ile cep telefonuna gönderilecek. Ekstre bilgilerini ayrıca İnternet Şubesi, 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi veya ATM’lerimizden öğrenebilirsin.

Kredi kartı özelliğinin son ödeme tarihi ne olacak?

Kartının kredi kartı özelliğinin son ödeme tarihi her ay KYK’dan burs/öğrenim kredisi alma tarihini takip edecek şekilde otomatik olarak ayarlanacak.

Dönem borcunun tamamının ödenmesi için hesabına otomatik ödeme talimatı tanımlı olması nedeniyle ayrıca bir işlem yapmana gerek yok. Hesabında borç tutarını karşılayacak kadar bakiye bulundurman yeterli.

 

Karta Para Yükleme

Karta para yükleme ne demek?

“Karta Para Yükleme” vadesiz mevduat hesabından veya nakit olarak ATM’lerimiz aracılığı ile kart üzerindeki elektronik cüzdana (çipe) yapılan yükleme işlemini ifade eder.

Genç Bankkart’ıma ATM’den para yükledim, bu parayı nerede kullanabilirim?

Genç Bankkart’ının kredi kartı özelliği açılmadıysa yapacağın 50 TL ve altındaki alışveriş işlemlerini banka kartı özelliğini kullanarak ve şifre girmeden temassız olarak gerçekleştirebilirsin.
Ayrıca, yapacağın temaslı işlemlerde vadesiz hesabındaki para yeterli olmadığında karta yüklediğin para ile işlemi gerçekleştirebilirsin.

Genç Bankkart’ıma yüklemiş olduğum parayı hesabıma nasıl aktarabilirim?

ATM’lerimizde bulunan “Karttan Hesaba İade” fonksiyonunu kullanarak Genç Bankkart’ına yüklediğin parayı vadesiz hesabına aktarabilirsin.

Genç Bankkart’ıma en fazla ne kadar para yükleyebilirim?

Genç Bankkart’ının elektronik cüzdanında en fazla 100 TL bulundurabilirsin. Dilersen bu limiti ATM’de “Kart Limiti Güncelleme” fonksiyonunu kullanarak azaltabilirsin.

Genç Bankkart’ımda temassız işlemlerde kullanmak için sürekli olarak bir tutar bulunmasını istiyorum, ne yapmalıyım?

ATM’den “Talimat İşlemleri” fonksiyonunu seçerek Genç Bankkart’ına otomatik yükleme talimatı verebilirsin. Böylece kart bakiyen, belirlemiş olduğun limitin altına indiğinde vadesiz hesabında bakiye bulunması durumunda kartınla yapacağın ilk temaslı işleminde kartındaki bakiye kart limitine güncellenecektir. Kartının kredi kartı özelliği açıldıysa temassız işlemleri yalnızca kredi kartı limitinden gerçekleştirebilirsin.

Genç Bankkart’ımda otomatik yükleme talimatım var, nasıl iptal edebilirim?

ATM’lerimizde bulunan “Talimat İşlemleri” menüsünden kartına tanımlı otomatik yükleme talimatını iptal edebilirsin.

Genç Bankkart’ıma yüklediğim parayı nakit olarak iade almak istiyorum, ne yapmalıyım?

Genç Bankkart’ına daha önceden yüklemiş olduğun tutarı ATM’lerimizi kullanarak hesabına aktarabilir ve kolaylıkla çekebilirsin.

Elektronik cüzdanında para bulunan Genç Bankkart’ım kayboldu/çalındı. Ne yapmalıyım?

Kart sahibi olarak kartını ve şifreni güvenli bir şekilde korumak ve saklamak senin sorumluluğunda. Kayıp, çalıntı veya benzeri durumlarda 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ne vakit kaybetmeden bildirim yapmalısın.

Kartının bozulması halinde kart bakiyesi belirlediğimiz süre sonunda yenilenen kartına aktarılabilecektir.

Kart bakiyesi şifreyle korunmadığından, kayıp veya çalıntı durumunda bakiye iadesi, belirlediğimiz süreden önce mümkün değil! Ancak bu süre sonunda kartında bulunan güncel bakiyeyi yenilenen kartına aktarabiliriz.

Karta yüklediğin ve merkezde tutulan bakiye ise (kayıp veya çalıntı nedeniyle kapatılan kartını yenilemen durumunda) yenilenen kartına otomatik olarak aktarılır.

​​
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​