# #

Genç Bankkart

Genel Bilgiler

Genç Bankkart alabilir miyim?

Eğer KYK’dan burs veya kredi alıyorsanız, Genç Bankkart sahibi olabilirsiniz.

Genç Bankkart’a nasıl başvurabilirim?

KYK’dan burs veya kredi alıyorsanız GENC BANKKART yazıp 4747’ye SMS göndererek, 444 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’nden ya da size en yakın şubemizden Genç Bankkart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Genç Bankkart’ımı alışverişlerde kullanabilir miyim?

Yurt içinde ve yurt dışında tüm alışveriş noktalarında, yalnızca kart şifrenizi kullanarak güvenle alışveriş yapabilirsiniz. 50 TL ve altındaki alışverişlerinizi Genç Bankkart’ınızla, şifre girmeden kartınızı okutarak hızla yapabilirsiniz.

Genç Bankkart’ımla temassız alışverişi nasıl yapabilirim?

Genç Bankkart’ınızla yapacağınız 50 TL ve altındaki alışveriş işlemlerinizi temassız olarak, şifre girmeden gerçekleştirebilirsiniz.
Temassız işlem yapabilmek için kartınıza ATM'den para yüklemeniz gerekmektedir. İsterseniz, Otomatik Para Yükleme talimatı vererek, kartınızda sürekli olarak belirleyeceğiniz kart limiti kadar bakiye bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Genç Bankkart ile internet üzerinden alışveriş yapabilir miyim?

İnternet üzerinden banka kartı ile alışveriş yapılabilen tüm sitelerden güvenle alışveriş işlemi yapabilirsiniz. Genç Bankkart günlük e-ticaret işlem limiti 2.000 TL’dir. İnternet üzerinden Genç Bankkart ile taksitli alışveriş yapılamamaktadır. E-ticaret ile yurtiçinden yapılan işlemlerde komisyon alınmamaktadır.

Genç Bankkart’ım kayboldu/çalındı, ne yapmalıyım?

Kayıp, çalıntı gibi istenmeyen bir durum yaşadığınızda; 444 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Yeni Genç Bankkart’ınız en kısa sürede size en yakın şubeye gönderilecektir.

 

Harçlık Avans

Harçlık Avans nedir?

Harçlık Avans, KYK’dan burs/kredi alan üniversite öğrencilerinin Genç Bankkart’larına tanımlanan, hesabında para bulunmasa bile aylık 275-TL’ye kadar sadece alışverişlerde kullanabileceği faizsiz/masrafsız1 bir alışveriş limitidir.

Bu limit, Genç Bankkart’ın bağlı olduğu hesapta para kalmadığında devreye girecek ve kart sahibine 275-TL’ye kadar alışveriş imkânı verecektir. Her ay KYK burs/kredi ödemesi yattığında, Harçlık Avans’tan harcanılan tutar otomatik olarak tahsil edilecektir.

1 Üniversite öğrencileri, KYK’dan burs/kredi aldıkları müddetçe Harçlık Avans’ı faizsiz ve masrafsız kullanabilecektir.

Harçlık Avans’ımı ATM’den nakit olarak çekebilir miyim?

Hayır, Harçlık Avans’ı sadece alışverişlerde kullanılabilirsiniz.

KYK’dan burs/kredi alıyorum fakat Genç Bankkart’ım yok, Harçlık Avans’a başvurabilir miyim?

Harçlık Avans sadece Genç Bankkart ile kullanılabilmektedir. KYK’dan burs/kredi alıyorsanız ve Genç Bankkart’ınız yoksa şubelerimizden ve 444 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’nden Genç Bankkart başvurusunda bulunabilirsiniz. Genç Bankkart’ınızı şubenizden teslim alırken kartınıza Harçlık Avans tanımını da yaptırabilirsiniz.

KYK’dan burs/kredi alıyorum, Genç Bankkart’ım var ancak Harçlık Avans'ım yok. Nasıl tanımlatabilirim?

Şubede sözleşme imzaladıysanız, HARCLIK AVANS yazıp 4747’ye SMS göndererek veya 444 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’nden Harçlık Avans başvurusu yapabilirsiniz. Eğer sözleşme imzalamadıysanız başvuru için sizi en yakın şubemize bekliyoruz.

Harçlık Avans’ımdan ne kadar harcadığımı, ne kadar limitim kaldığını nasıl öğrenebilirim?

Harçlık Avans bakiyenizi ve kalan limitinizi, ATM’lerimizdenHARCLIK AVANS BAKIYE yazıp 4747' ye SMS göndererek veya 444 00 00 Müşteri İletişim Merkezimizden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Mezun olduktan sonra Genç Bankkart’ımı / Harçlık Avans’ımı kullanmaya devam edebilir miyim?

Mezun olduktan sonra Genç Bankkart’ınızı para çekme, alışveriş gibi işlemlerinizde kullanmaya devam edebilirsiniz ancak Harçlık Avansınız burs/kredi ödemeniz kesildiğinde kullanıma kapatılacaktır.

 

Karta Para Yükleme

“Karta Para Yükleme” ne demektir?

“Karta Para Yükleme” vadesiz mevduat hesabınızdan veya nakit olarak ATM’lerimiz aracılığı ile kart üzerindeki çipe yapılan yükleme işlemini ifade eder.

Genç Bankkart’ıma ATM’den para yükledim, bu parayı nerede kullanabilirim?

Genç Bankkart’ınızla yapacağınız 50 TL ve altındaki alışveriş işlemlerinizi temassız olarak, şifre girmeden hızla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, yapacağınız temaslı işlemlerde vadesiz hesabınızdaki para yeterli olmadığında, karta yüklediğiniz para ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Genç Bankkart’ıma yüklemiş olduğum parayı hesabıma nasıl aktarabilirim?

ATM’lerimizde bulunan “Karttan Hesaba İade” fonksiyonunu kullanarak Genç Bankkart’ınız üzerinde bulunan tutarı vadesiz hesabınıza aktarabilirsiniz.

Genç Bankkart’ıma en fazla ne kadar para yükleyebilirim?

Genç Bankkart’ınızda en fazla 100-TL bulundurabilirsiniz. Dilerseniz bu limiti ATM’de “Kart Limiti Güncelleme” fonksiyonunu kullanarak azaltabilirsiniz.

Genç Bankkart’ımda temassız işlemlerde kullanmak için sürekli olarak bir tutar bulunmasını istiyorum, ne yapmalıyım?

ATM’den “Talimat İşlemleri” fonksiyonunu seçerek Genç Bankkart’ınıza otomatik yükleme talimatı verebilirsiniz. Böylece kart bakiyeniz, belirlemiş olduğunuz limitin altına indiğinde vadesiz hesabınızda bakiye bulunması durumunda kartınızla yapacağınız ilk temaslı işleminizde kartınızdaki bakiye kart limitinize güncellenecektir.

Genç Bankkart’ım da otomatik yükleme talimatım var, nasıl iptal edebilirim?

ATM’lerimizde bulunan “Talimat İşlemleri” menüsünden kartınıza tanımlı otomatik yükleme talimatınızı iptal edebilirsiniz.

Genç Bankkart’ımda bulunan parayı nakit olarak çekmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Genç Bankkart’ınızda bulunan daha önceden yüklemiş olduğunuz tutarı hesabınıza ATM’lerimizi kullanarak aktarabilir ve kolaylıkla çekebilirsiniz.

​​
​​