Gram Altın İşlemleri
# #

Gram Altın İşlemleri

Gram altın alım satımını ne zaman ve nereden yapabilirim?

Gram altın işlemleri, iki seans olarak anında gerçekleştirilecektir. 1. Seansta (09.30-16.00) işlemler; şube, internet şubesi, çağrı merkezi ve ATM üzerinden, 2. Seansta ise (18.30-08.00) sadece Doğrudan Bakacılık Kanalları üzerinden TL karşılığı yapılabilecektir.

Düzenli gram altın alım talimatı verebilir miyim?

Yatırım hesabı olan ve bu hesaba altın sözleşmesi tanımlanmış müşterilerimiz, belirledikleri miktar veya tutarda şube ve internet şubesi kanalıyla düzenli gram altın alım talimatı verebilirler.

Bankamızdan alım satımı yapılan gram altının denklikleri nedir?

Gram altın alım satımının yanı sıra tam altın dengi 6,44 gram, yarım altın dengi 3,22 gram ve çeyrek altın dengi 1,61 gram şeklinde de alım satım işlemleri yapılabilmektedir.

Hesabımdaki altını fiziki olarak teslim alabilir miyim?

Bankamızda müşteriler için alınan gram altın, fiziki olarak İstanbul Altın Borsasının anlaştığı takas bankasında saklanacak olup müşterilerimiz ile fiziki teslimat işlemleri yapılmamaktadır.

Gram Altın işlemlerinden alınan komisyon ve ücretler hakkında bilgi verebilir misiniz?

İşlem ücreti alınmamaktadır. İstanbul Altın Borsasının Bankamızdan aylık olarak tahsil ettiği on binde bir oranında saklama komisyonu, müşterilerin vadesiz veya yatırım hesaplarından her ayın ilk iş günü tahsil edilecektir. Eğer hesaplarda yeterli TL bakiye bulunmazsa portföydeki altının alışı yapılarak saklama komisyonu tahsil edilir. Ay içinde müşterinin altın satması durumunda ise söz konusu komisyon, satış sırasında tahsil edilecektir. Saklama Komisyonu Hesaplamasına ulaşmak için tıklayınız.

Gram Altın işlemleri vergiye tabi midir?

Altın alım satım kazancı vergiye tabi değildir.

Portföyümdeki altının saflık derecesi nedir?

Altınların saflık derecesi, 995/1000 gram olacaktır.

Altın hesabımıza herhangi bir faiz ödenmekte midir?

Hayır, altın hesabınıza herhangi bir faiz alamazsınız.

Altın fiyatları nasıl belirlenmektedir?

Altının TL fiyatını belirleyen iki ana değişken, altının uluslararası USD/ONS fiyatı ve USD/TL kurudur. Altının uluslararası piyasalardaki USD/ONS fiyatı ise piyasalardaki arz talep dinamikleri, spekülatif işlemler, döviz piyasasındaki gelişmeler ve Merkez Bankalarının politikaları gibi birçok parametreye bağlı olarak değişebilmektedir. Müşterilerimiz için yayınlanan altın fiyatları belirlenirken tüm bu parametrelerin yanı sıra İstanbul Altın Borsasında gerçekleşen işlem fiyatları da dikkate alınmaktadır.

Altın alım satım fiyatları arasındaki marjlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Alış satış fiyatlarımız arasındaki marjlar, sektör geneli göz önüne alınarak rekabetçi bir biçimde belirlenmektedir. İnternet şubemizde uygulanan alım satım marjı ise daha düşüktür. Mesai saatleri dışındaki seanslarda sektör genelinde olduğu gibi mesai içindeki seanslara nazaran daha yüksek marjlar belirlenmektedir.

Hangi döviz cinslerinde gram altın işlemleri yapılmaktadır?

Hâlihazırda USD ve TL döviz cinslerinde (2. seansta 18:30-08:00 sadece TL işlemler) gram altın işlemleri yapılabilmektedir.

Külçe altın ve gram altın işlemleri arasında ne fark vardır?

Gram altın işlemlerinde müşterilerimize satışlar, Bankamız portföyünden gerçekleşmektedir. Külçe altın işlemlerinde ise müşterilerimiz adına Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasasına emir iletilerek aracılık yapılmaktadır. İletilen emrin gerçekleşmesi durumunda külçe altın işlemlerinde saklama komisyonunun haricinde BİAŞ işlem komisyonu ve banka komisyonu alınmaktadır.

​​​​​​