Bireysel Emeklilik Sistemi
# #

Bireysel Emeklilik Sistemi

Siz Bugününüzü Planlayın, Biz Yarınlarınızı!

Genel Bilgiler

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bireylere emeklilik döneminde ek bir gelir sağlamayı amaçlayan bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Sisteme fiil ehliyetine sahip herkes katılabilir.

Sistemin amacı, kişileri çalışma yaşamları boyunca emeklilik dönemlerindeki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tasarrufa özendirmek, uzun vadeli birikimi teşvik etmek, bu sayede aktif çalışma süresi boyunca sahip oldukları gelir seviyesini emeklilik döneminde de sürdürebilmesini sağlamaktır.

Emeklilik dönemine kadar yapacağınız düzenli katkı payı ödemeleri; uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilen fonlarda değerlendirilir, diğer yatırım araçlarının sahip olmadığı vergi avantajı ile desteklenir.

Devlet Katkısı

Emeklilik hesabınıza yatırdığınız katkı payınızın %25’ine karşılık gelen tutar, devlet tarafından adınıza açılan alt hesaba devlet katkısı olarak yatırılır. Devletin bir takvim yılı içerisinde ödeyeceği devlet katkısı tutarı, ilgili yıla ait yıllık brüt asgari ücretin %25'i ile sınırlıdır.

Örneğin; aylık 100 TL ödeyen bir katılımcı için her ay 25 TL Devlet Katkısı, aylık 500 TL ödeyen bir katılımcı için 125 TL Devlet Katkısı yatırılacaktır.

Başvuru Kanalları

​​​​​​​